Choď na obsah Choď na menu
 


Čer - Stan - Tab 2011

3. 8. 2011

Červenický Stanový Tábor 2011

 V dňoch 28.7. až 1.8.2011 sa v Červenici pri Sabinove uskutočnil na chate U priateľov 16. ročník Červenického stanového tábora. Tábor bol počas 5 dní obývaný spolu 36 ľuďmi, z toho bolo 15 chlapcov, 9 dievčat a 12 dospelých. Stanovačky sa zúčastnili aj deti z okolia (Sabinov, Jakubova Voľa, Rožkovany).

Vo štvrtok bol nástup do tábora. Postavili sa stany, deti boli podelený do odielov, zapálil sa „táborák“ a večer bola opekačka pri ohni spojená so spevom a večernou modlitbou.

V piatok sme sa vybrali spoznávať krásy Hanigovského hradu. Tam nás čakalo predstavenie historického šermu v podaní skupiny Cohors z Prešova. Večer mali deti „hľadanie pokladu“, ktorý sa pokúšali nájsť pomocou vopred pripravených máp.

V sobotu bol oddychový čas v tábore, príprava na večernú svätú omšu. Počas celého dňa nám pršalo, tak sme sa venovali rôznym spoločenským hrám, ako aj streľbe zo vzduchoviek.

V nedeľu sme sa vybrali na Šarišský hrad. Tieto hrady sme navštívili aj preto aby sme videli, ako sa nájdu dobrovoľníci, ktorí dokážu zrenovovať hrady, keďže oba hrady sú práve v rekonštrukcii. V ten istý deň bola v noci pre deti pripravená „skúška odvahy“. Tam sa preverila detská odvaha prejsť istý neznámi úsek po tme bez baterky s niekoľkými nástrahami ukrytými v kríkoch v podobe prezlečených starších chlapcov.

V pondelok bola táborová olympiáda. Deti mali 6 stanovíšť, kde súťažili a získavali body. Na každej disciplíne mohli získať maximálne 10 bodov. Disciplíny, ktoré museli prekonávať boli nasledovné: hádzanie polenom, strieľanie z luku, strieľanie z praku (parite), hod vrchnáčika z fľaše na cieľ,  ruské kolky a tiež museli absolvovať vedomostnú disciplínu. Body sa spočítali a poobede bolo vyhodnotenie. Súťažiaci boli odmenení cenami, ktoré boli zakúpené z prostriedkov obecného úradu – kultúrna a športová komisia, ako aj formou sponzorov.

Každú noc sa strážil táborák. 2 deti sa striedali po hodine, počas všetkých nocí. Takže sa naučili odvážnosti, samostatnosti a starostlivosti o seba aj druhých. Taktiež sme spolu so všetkými účastníkmi posedeli pri ohni a spolu za doprovodu 3 gitár spievali rôzne piesne.

Celá stanovačka (organizačná aj formálna časť) bola zabezpečená členmi nášho dobrovoľného hasičského zboru. Vedúcim tábora bol Marek Fecko - spoluvlastník chaty U priateľov, na ktorej sa konala stanovačka.

 

fotky:

 

Obrázok