Choď na obsah Choď na menu
 


Hasičský deň v Červenici 7.5.2012

7. 5. 2012

Hasičský deň pre deti a ich rodičov

Dňa 7.5.2012 zorganizovali členovia obecného hasičského zboru a členovia dobrovoľného hasičského zboru v Červenici pri Sabinove HASIČSKÝ DEŇ pre deti a ich rodičov.

V sále kultúrneho domu sa o 9:00 hodine stretli deti základnej a materskej školy spolu s dorastencami a staršími hasičmi našich zborov. Na tomto spoločnom stretnutí prezentoval Radovan Kmec (tajomník DHZ) a Marek Fecko (veliteľ OHZ) činnosť dobrovoľných, obecných ale aj profesionálnych hasičov.

Deti úspešne odpovedali na rôzne otázky ako napr.: kto je patrónom hasičov, aké sú čísla tiesňových volaní a taktiež akým spôsobom ohlásiť udalosť na tiesňové čísla.

Po ukončení besedy sme sa všetci presunuli na asfaltovú cestu pred kultúrny dom, kde boli deťom predvedené rôzne ukážky. Na začiatku bol nasimulovaný požiar, ktorý spôsobili deti, ktoré sa hrali so zápalkami a zapálili horľavú kvapalinu. Deti boli následne poranené. Následne bol vyhlásený poplach pre OHZ/ DHZ. Po príjazde na miesto zásahu veliteľ zásahu nariadil hasenie požiaru hasiacim prístrojom a ostatný členovia vytvorili útok penou od hydrantu. Zároveň zdravotníci preniesli 3 zranené osoby do bezpečia, kde ich následne ošetrili.

Potom nasledovali ukážky hasenia ohňa hasiacim prístrojom - práškovým a CO2 , penou - strednou aj ťažkou, vodou - kompaktným prúdom, triešteným prúdom ale aj hmlovou prúdnicou.

Člen OHZ Bc. Ján Brendza predviedol prítomným zlaňovanie bytového domu z 3. poschodia.

Následne predviedli najmenším deťom mladý hasiči – chlapci aj dievčatá (Plameniaci) svoje umenie z požiarneho športu a to požiarny útok bez vody.

Taktiež sa deti odfotili v hasičskej prilbe a vyskúšali si hasenie vodou z vedrovej striekačky a komunikoval s kamarátmi prostredníctvom profesionálnych vysielačiek.

Nakoniec sme sa všetci spolu vrátili do sály KD a odmenili sme všetky deti rôznymi omaľovánkami, pexesom, príveskami ale aj hasičskými spoločenskými hrami.

Večer pokračoval pobožnosťou pri soche sv. Floriána v areáli hasičskej zbrojnice a potom nasledovala opekačka na chate U priateľov.

 Vedúcim organizačnéto štábu tohto hasičského dňa bol

Martin Vandžura - Vedúci mladých hasičov.

 

DHZ Červenica pri Sabinove

www.dhzcervenicaprisabinove.estranky.sk/